Kapua 2025 Tadzikistan

Kotimaan poluilta kohti Tadžikistania

Ihan kohta, alle kuukauden päästä, Kapua-tiimimme lähtee kohti Tadžikistanin vuorivaellusta. Itselläni fyysinen valmistautuminen on ollut käynnissä jo kuukausia, ja sen kulmakiviksi ovat muodostuneet kesän vaellukset sekä säännölliset harjoitukset salilla.

Vuorivaellus ei ole vain maisemien ihailua ja rauhallista etenemistä jylhissä maisemissa. Se on myös fyysinen ja henkinen koettelemus, jossa keho ja mieli altistuvat ohuelle ilmalle, pitkiin nousuihin ja vaihteleviin olosuhteisiin. Siksi valmistautuminen on kriittinen osa onnistunutta ja turvallista vaellusta.

 

Kotimaan vaellukselta kuntoa ja kokemusta

Vaikka suomalaiset korkeuserot eivät ole verrattavissa vuoristoihin, pitkäkestoinen vaellus rinkka selässä on erinomaista peruskestävyysharjoittelua. Tein heinäkuun lopussa vaelluksen käsivarren erämaassa ja kävin Suomen korkeimmalla kohdalla, Haltilla. Tämä vaellus toimi hyvänä simulaationa siitä, miltä pitkät vaelluspäivät tulevat tuntumaan jaloissa ja hartioissa.

Käsivarren erämaa on Suomen pohjoisin kolkka: avara, karu ja lumoava. Maisemaa värittävät jylhät tunturit, kivipellot sekä tunturipurot ja -järvet. Me teimme vaelluksemme pitkin kalottireittiä Kilpisjärveltä Haltille ja takaisin.

Maisemat jatkuivat uskomattomina alusta loppuun saakka. Maastollisesti käsivarren reitti ei ole kaikista helpoimpia. Se ei tarjoile helppoja polkuja, vaan kivikoiden yli kulkiessa ja vesistöjä ylittäessä saa olla tarkkana. Parasta antia vaelluksessa oli kuitenkin kokemus erämaasta: ei moottorien ääniä, ei verkkoa, vain tunturi, tuuli ja vapaus.

 

Treeniä arjen keskellä

Pelkkä pitkäkestoinen vaellus ei riitä, kun Tadžikistanissa on edessä jyrkkiä nousuja 2 000–3 000 metrin korkeudessa. Siksi menneen kevään treeniohjelmani on sisältänyt myös kovatempoista, sykettä nostavaa harjoittelua, esim. porras- ja Hyrox-treeniä.

Hyrox on laji, joka yhdistää toiminnallisen harjoittelun ja kestävyysurheilun yhdeksi haastavaksi treenimuodoksi. Hyrox-treenissä rakennetaan kokonaisvaltaista kuntoa, joka tuntuu sekä arjessa että toivottavasti myös vuorivaelluksen kivikoissa.

Treenin kesto vaihtelee kunnon mukaan, mutta tyypillisesti kokonaisuus kestää 60–90 minuuttia. Hyrox-kilpailu/treeni koostuu kahdeksasta liikkeestä, jotka vaihtelevat soutu- ja hiihtolaitteista askelkyykkyjen ja kahvakuulakävelyn kautta painopallon heittoon, kelkantyöntöön, kelkanvetoon ja burpeehyppyihin sekä juoksusta.

Vaikka HYROX saattaa kuulostaa kovalta treeniltä, se on kuitenkin muokattavissa eritasoisille liikkujille. Painoja, matkoja ja liikkeiden intensiteettiä voi säätää. Se sopii hyvin myös vuorivaellukseen tai muuhun kestävyyshaasteeseen valmistautuvalle, koska siinä yhdistyvät juuri ne ominaisuudet, joita vaativissa ulkoilmaolosuhteissa tarvitaan – kestävyys, voima ja tahto.

Lisäksi olen panostanut liikkuvuuteen ja kehonhuoltoon, sillä jäykät lihakset voivat muuttua vuorilla nopeasti ongelmaksi. Kehonhuollossa jooga on toiminut loistavasti. Jooga on antanut myös mielenrauhaa.

 

Valmis matkalle – en malta odottaa

Fyysinen valmistautuminen ei tapahdu viikossa tai kahdessa. Se on pitkäjänteistä työtä, jossa keho ja mieli hiotaan kuntoon askel kerrallaan. Vaikka Tadžikistanin vuorivaelluksen maisemat ja kokemukset siintävät jo mielessä, tiedän, että juuri valmistautumisen matka on tehnyt tulevasta vaelluksesta mahdollisen.  Vuoret – täältä tullaan!

 

(Jos HYROXin kokeileminen alkoi kutkutella tämän tekstin myötä, nyt on hyvä hetki testata se itse käytännössä! Lue tästä lisää)

7.8.2025 elina_johansson

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll to Top