Kapua-tiimin rohkeat maailman muuttajat keräsivät vuoden ajan varoja paremman maailman puolesta. Kapuan vuoden 2025 päähanke huipentui Tadžikistanin matkaan, jonka aikana vapaaehtoiset tutustuivat ensin hankkeen kumppanijärjestöistä kahden, Väestöliiton ja Kynnys ry:n, kehitysyhteistyön tekijöihin ja saavutuksiin maan pääkaupungissa Dušanbessä. Tämän jälkeen tiimi osallistui vuoristovaellukselle kavuten Fann-vuoristossa 3 600 metrin korkeuteen.
– ”Kapua oli ikimuistoinen kokemus! Itseään sai haastaa niin varainkeruussa kuin vuorilla. Opin paljon uutta kehitysyhteistyöstä ja järjestöjen toiminnasta. Lisäksi opin suunnitelmallisuutta ja projektinhallintaa omaa varainkeruuta toteuttaessa. Ja löysin myös itsestäni ihan uusia pystyvyyksiä vuorivaelluksen ikimuistoisissa hetkissä”, kertoo Susanna Halme Kapua 2025 -tiimistä.
– ”Elämässä on koettu kaikennäköistä, mutta kyllä tämä vuosi oli ihan omaa luokkaansa. Vuoden aikana oli niin ylä- kuin alamäkiä, ihan kuten oli vaelluksellakin. Molemmissa sai huomata miten omilla teoilla voi vaikuttaa. Oli aivan mieletöntä olla hetki oman comfort zonen ulkopuolella ja tehdä edes hitusen hyvää”, tiivistää tiimin jäsen Lasse Anderson Kapua-vuoden tunnelmat.

Kapuajat keräsivät vuoden aikana yhteensä 49 890 euroa. Keräyksen tuotoilla Kynnys ry ja Väestöliitto vahvistavat vammaisten ihmisten seksuaalioikeusosaamista ja terveydenhuollon henkilökunnan osaamista vammaisasioissa. Taksvärkki ry:n kehitysyhteistyöllä edistetään nuorten ja vammaisten ihmisten oikeuksia ja osallistumismahdollisuuksia.
– ”Dušambessä kapuajat saivat nähdä miten pitkäjänteisen kehitystyön tulokset näyttäytyvät konkreettisesti omassa elinympäristössään”, toteaa matkalla mukana ollut Kynnyksen kehitysyhteistyökoordinaattori Sanna Paasonen.
Vuonna 2026 kavutaan Pohjois-Makedoniassa
Kapuan päähanke suuntaa tänä vuonna Pohjois-Makedoniaan ja keräys ihmisoikeuksien ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi on jo käynnissä. Syyskuussa 2026 Kapua-tiimi matkaa omakustanteisesti Pohjois-Makedoniaan tutustumaan työhön, jota keräysvaroilla tehdään. Tämän jälkeen kapuajat vaeltavat Balkanin vuoristossa kuuden päivän ajan kiiveten Pohjois-Makedonian ja Albanian korkeimmalle vuorelle. Kapuajien tavoitteena on kerätä 2 euroa jokaisesta metristä rajavuoren, Mt. Korabin (2764m) huipulle, yhteensä 5 528 euroa. Tutustu vuoden 2026 Kapua-tiimiin.
Vuonna 2026 Kapua viettää 20-vuotisjuhlavuotta. Vuodesta 2006 lähtien on kapuamalla kerätty jo 1,4 miljoonaa euroa paremman maailman puolesta yli 300 vapaaehtoisen kapuajan voimin.
Lisätietoa Kapuasta:
Koordinaattori Suvi Aarnio, Kapua, 050 440 5534, suvi@kapua.fi, www.kapua.fi
Lisätietoja järjestöjen kehitysyhteistyöhankkeista:
Kynnys ry: Sanna Paasonen, 045 677 8244, sanna.paasonen@kynnys.fi
Taksvärkki ry: Veera Blomster, 050 495 3778, veera.blomster@taksvarkki.fi
Väestöliitto ry: Laura Lipsanen, 040 180 1116, laura.lipsanen@vaestoliitto.fi

